Nordland full av mineraler

Fylkesråd Unni M. Gifstad ønsker å utdanne bergteknikere.

Fote fra Nfk sin hjemmeside

Nordland er et av de største bergverksfylkene i landet. I 2011 omsatte bergverksnæringen i fylket for ca 1,1 milliard kroner, og sysselsatte 7-800 personer. I løpet av de siste 5-10 årene har det vært en formidabel etterspørsel etter metaller og mineraler blant annet fra vekstøkonomier som Kina og India. 

Les mer her på Nordland Fylkekommunes hjemmeside.

Mellomsamlinger i Start Opp Salten

Vi minner om lokalsamlingene i Start Opp Salten som er like rundt hjørnet. Disse arrangeres på følgende plasser: 

31. januar           Ørnes Hotell                                     kl.18.00 til  ca. 22.00

1.februar            Rognan Hotell                                  kl. 18.00 til  ca. 22.00

1. februar           Skagen Hotell Bodø                       kl. 18..00 til ca. 22.00

Deltakere fra Fauske, Hamarøy, Steigen og Sørfold møter på Rognan. Hvis tidspunktet ikke passer, kan du møte på ett av de andre stedene. Hovedsaken er å få med seg samlinga.

Kontakt

Daglig leder, Kristian Amundsen.

Kontaktinfo: kristian@faunakf.no 75641090/90829822

Prosjektleder, Heidi Zakariassen.

Kontaktinfo: heidi@faunakf.no, 75641091/99868506

Behov for kompetanseheving?

Kompetanseheving er et begrep vi kjenner godt allerede, men som vi nok vil få se enda mere til framover. Mange av behovene kan dekkes av kurs eller studier som allerede fins på Universitetet i Nordland (UiN). Se på hjemmesida til universitetet og finn de studiene du er ute etter eller se studiekatalogen for 2011/2012.

Noen ganger trenger bedriften, noen av de ansatte eller ledelsen et kunnskapsløft. Ofte kan det ekstra, være med på å utvikle bedriften. I framtiden vil etterspørselen av enkelte grupper, spesielt innenfor enkelte sektorer, være svært stor.

Det viser rapporten ”Tilbud og etterspørsel etter arbeidskraft etter utdanning 1986-2025” som Roger Bjørnstad, Dennis Fredriksen, Marit L. Gjelsvik og Nils Martin Stølen i Forskningsavdelingen til Statistisk sentralbyrå, har skrevet.

Ta gjerne kontakt for mer informasjon eller spørsmål. 

Ny gruvedrift i Sulitjelma

Tidligere i år overtok Fauskebygg leterettighetene for malm i Sulitjelma, og stiftet selskapet Nye Sulitjelma Gruver AS. Med malmreserver til en verdi av 10-11 milliarder, er det store verdier å hente ut.

Fauna og Nye Sulitjelma Gruver arbeider tett sammen, for å få realisert ny gruvedrift i Sulitjelma.

Nytilsatt prosjektleder

Fauna har ansatt Jens Kyed, til å lede det planlagte vertskapsprosjektet. Jens er født i Nederland, oppvokst på Nesodden og bor for tiden i Bodø. Han har en fortid som journalist, med flere år i NRK og TV2. I tillegg til master i jornalistikk har han befalsutdanning og har også jobbet som presseoffiser.

Kyed vil begynne sin gjerning i Fauna etter påske. Inntil da er han engasjert i sin nåværende stilling i NHO Nordland, hvor han arbeider opp mot Europa og EU. Men i det han tiltrer sin nye stilling, vil han også starte bygging av ny bolig i Valnesfjord, hvor han og familien har tenkt å bosette seg.

Med Jens Kyed på plass, vil vi ha styrket Fauna i arbeidet med å bidra til at Fauske blir stedet der alle trives!

Stall Elverhøy

Sammen med Fauske Kjøre- og Rideklubb har Stal Elverhøy ved Marita Hammernes fått støtte for å utvikle tilbud knyttet til hest-aktivitet. Gjennom Ekstra-stiftelsen har de mottatt 96 000 kroner til utviklingsarbeidet.

Marita Hammernes var i sin tid deltaker i Start Opp Salten, og Fauna har fulgt hennes etablering bidratt med støtte.

Les mer om arbeidet og Stall Eleverhøy på hjemmesidene til Valnesfjord Nærmiljøutvalg og Stall Elverhøy.

Start Opp Salten

Første samling med forventningsfulle gründere og like spente ledere, ble avholdt på Rognan hotell 19. og 20. november. Vi hadde rundt 35 påmeldte. Men ikke alle hadde mulighet til å være med på første samling, men ønsker likevel å følge kurset videre. Og godt er det.

For vi trenge folk som ønsker å etablere sin egen bedrift, liten eller stor, tradisjonell eller nyskapende. Samfunnet vårt står så mye stødigere med at det har flere føtter å stå på. Et mangfoldig næringsliv er derfor en rikdom i seg selv.

Deltakere på tidligere Start Opp Salten-kurs har vist, at det er lønnsomt for samfunnet generelt, å støtte grüdere, med opplæring eller oppstartsmidler.

Fra første samling til den neste skal deltakerne arbeide med sine egne forretningsplaner, de skal møtes i regionsvise grupper og de må kontakte sine repsektive veiledere. Erfaringene fra tidligere kurs viser at jevnt arbeid fra første samling, gir best resultat.

Vi ønsker lykke til med arbeidet og ser fram til neste samling, som blir avholdt 21. og 22. januar.

Datoer for videre samlinger i Start Opp Salten 2011 – 2012 

2.samling:                           21. – 22. januar

Mellomsamling:                    24. - 25. januar

3.samling:                           18. -19. februar

4.samling:                           20. - 21. april

Generalprøve:                        2. - 3. mai

Avslutning:                          10. mai

Se hjemmesiden til Start Opp Salten. Ta gjerne kontakt med oss for nærmere opplysninger. 

Nyttige linker

Fauna kan bidra med kunnskap og hjelp både før og under en etableringsfase. Mye opplysninger finnes også på nett, og vi oppfordrer deg som etablerer til å bruke nettet til å hente informasjon. 

Noen linker finner du under fanen "Nyttige linker". Og så er du selvsagt velkommen til oss i Sjøgata 70.

Stier med Historie

Nå har arbeidsgjengen avslutta sesongen. Egentlig har de gjort mer enn som så, de har avslutta siste sommer med arbeid direkte tilknytta Stier med Historie. Heretter er alt arbeid tilbake til det enkelte lag eller forening.

Fortsatt gjenstår noe skilting og merking, og dette arbeider vi med utover høsten. I tillegg står evaluering tilbake. Her ønsker vi å gjøre et utfyllende arbeid, for at både vi og andre skal kunne bruke erfaringene fra prosjektet.

Når prosjektet avrundes fra Fauna, ser vi at lag og foreninger holder aktiviteten oppe, og har overtatt arbeidet som ble satt i gang. Fauske har heldigvis mange ildsjeler som har tatt imot utfordringene. Dermed har stiprosjektet hatt sin misjon. Vi ønsket å skape aktivitet og trivsel i nærmiljøet.

Hvor stor effekt samarbeidet har hatt, ønsker vi å måle gjennom evalueringa. Det blir utarbeidet et spørreskjema tilrettelagt lag, foreninger eller offentlige etater. Med dette håper vi å samle verdifull kunnskap til seinere bruk.

Nå oppfordrer vi alle til både å bruke stiene og områdene vi har tilrettelagt for aktivitet, samt være med å ta vare på arbeidet som er lagt ned. Vi skal bruke naturen godt, men også ta vare på den og vise vørnad. Mørke høstkvelder kan bringe lys, ved at vi møtes i gapahuker og ved bålplasser rundt om. God tur!

Har du spørsmål, ta kontakt med Heidi Zakariassen på Fauna (99868506).



Innovasjon Norge
 
Fauske Kommune

 

 

fauske næringsforum

 

I Fauske



 

 
Publiseringsløsning levert av Seria AS • Design av Riktig Spor • Copyright © 2005-2012